EN ISO 11611 KL. 2, A1
Odzież ochronna do stosowania podczas spawania i w procesach pokrewnych.
Odzież spełniająca normę EN ISO 11611 przeznaczona jest do ochrony pracownika podczas spawania oraz procesów pokrewnych z podobnym poziomem zagrożenia. Odzież ta chroni noszącego przed drobnymi odpryskami metalu i tak zwanymi perłami ze spawania, a także przed iskrami, krótkotrwałym kontaktem z płomieniem i przed promieniowaniem cieplnym w łuku elektrycznym.
Aby zapewnić optymalną ochronę, odzież robocza powinna pokrywać całe ciało. Osiąga się to, łącząc kurtkę i spodnie o odpowiednich właściwościach. Przy stosowaniu technik spawalniczych charakteryzujących się większym iskrzeniem zaleca się stosowanie specjalnej ochrony głowy i dłoni, a także zakładanie na odzież dodatkowego zabezpieczenia przedniej części ciała, na przykład fartucha.
Aby uniknąć ryzyka zatrzymywania się na odzieży drobnych rozprysków stopionych metali, odzież z certyfikatem EN ISO 11611 ma minimalną liczbę kieszeni oraz innych detali konstrukcyjnych, podlegając szczegółowym wymogom:
• metalowe zapięcia powinny być przykryte,
• spodnie nie powinny mieć mankietów,
• jeśli spodnie mają kieszenie, to powinny być to tylko kieszenie boczne, których otwory nie mogą być odchylone od bocznego szwu spodni o kąt większy niż 10°,
• inne zewnętrzne kieszenie powinny mieć zamykającą je klapkę, która całkowicie zakrywa otwór kieszeni od góry i nie da się włożyć do wewnątrz kieszeni.
Norma wyróżnia dwie klasy bezpieczeństwa:
Klasa 1 (niższa) |
Klasa 2 (wyższa) |
Ochrona przed mniej ryzykownymi pracami spawalniczymi, a także w sytuacjach, w których występuje mniejsza ilość odprysków spawalniczych i mniejsze ciepło promieniowania; co najmniej 15 kropli stopionego metalu i wskaźnik przenikania promieniowania cieplnego RHTI 24 ≥ 7 s. |
Ochrona przed mniej ryzykownymi pracami spawalniczymi, a także w sytuacjach, w których występuje duża ilość odprysków spawalniczych i większe ciepło promieniowania; co najmniej 25 kropli stopionego metalu i wskaźnik przenikania promieniowania cieplnego RHTI 24 ≥ 16 s. |
Testy rozprzestrzeniania płomienia można przeprowadzić na dwa różne sposoby. Można również przetestować oba warianty (A1+A2).
Metoda A – rozprzestrzenianie płomieni na powierzchni: Płomień jest prowadzony na środek pobranej próbki.
Metoda B – rozprzestrzenianie płomieni na krawędziach: Płomień jest dostawiany do dolnego brzegu pobranej próbki.
Odzież ochronna dla spawaczy często wykonana jest z tkaniny bawełnianej impregnowanej niepalnie, o odpowiednio wysokiej masie powierzchniowej. Niektóre produkty (na przykład fartuchy) wykonane są ze skóry. Odzież powinna być tak zaprojektowana, aby uniemożliwiać przewodzenie prądu elektrycznego z zewnętrznej do wewnętrznej strony.